Standard plemene BD

V F.C.I je zapsána jako Standard č.271

Zařazení: Skupina 1 – Ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), Sekce 1 – ovčáci

Berdie je ve standardu popisována jako štíhlý, šlachovitý aktivní pes; jeho výška v kohoutku je cca 51 – 56 cm. Přes robustní stavbu těla by pes neměl působit těžkým dojmem. Charakteristickým znakem tohoto plemene je čilý a zvídavý výraz. Berdie by měla být spolehlivý, inteligentní pracovní pes, bez známek nervozity nebo agresivity.

Historie tohoto plemene je velmi stará. Od začátku byli tito psi drženi striktně jako pracovní – u stáda. Berdie nepracovala pouze u ovcí, ale také s polodivokým hovězím dobytkem a to nejen jako typický ovčák, ale také jako pes honácký a částečně obranný. Chov se v té době orientoval maximálně na výkon. Pes musel být přiměřeně velký, aby ještě spolehlivě zvládl svou práci u stáda, ale bylo ho zároveň možné uživit.

Jako všechna plemena, i Beardedky zažily nejhorší dobu během 2. světové války. Po válce se odehrál jeden z nejvýznamějších bodů pro další chov Berdetek – poprvé fena tohoto plemene získala titul BIS na CRUFTově výstavě. Od té doby se tito psi objevují hojně ve výstavních kruzích…

Z NAŠICH ZKUŠENOSTÍ:

Beardedky si dnes pořizují lidé pro jejich atraktivní vzhled a milou, nekonfliktní, klidnou povahu. Svou rodinu miluje, nemá problém se kamarádit s kýmkoliv, kdo se na ni pěkně usměje a projeví přízeň. Stane se opravdovým mazlíkem rodiny.

Co se týče péče, její srst je na údržbu přeci jen náročnější, proto by si ji měl pořídit člověk pro kterého bude péče o ní příjemným relaxem a né přítěží.

Je to velmi inteligentní pes, který dokáže samostatně přemýšlet (nikdy nebude 100x za sebou plnit ten samý cvik – ostatně, je to kolie). Velmi miluje pohyb a jakoukoliv aktivitu se svým člověkem. Bude s Vámi ráda chodit na cvičák, dělat obedienci, stopovat, nebo běhat agility. Ráda plave. Velmi se hodí pro svou milou a klidnou povahu pro canisterapii.

Standard plemene: zde

(Obsah textu jsme čerpali z: http://www.beardedcollie.cz/)