Standard plemene PON

 PON                     

Ve své rodné zemi, Polsku, jej nazývají Polski Owczarek Niźinny. Jeho oficiální zkratka je PON. Velmi často je nazýván také jako PONík

V F.C.I je zapsána jako Standard č.251

Zařazení: Skupina 1 – Ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů), Sekce 1 – ovčáci

PON je popisován jako pes středního vzrůstu, kompaktní, silný, dobře osvalený, jeho výška v kohoutku je cca 42 – 50 cm. Jeho hustá, bohatá srst mu propůjčuje atraktivní a zajímavý vzhled. Jeho povaha je živá, ale mírná. Je pozorný, čilý, inteligentní a obdařený dobrou pamětí. Odolný vůči špatným klimatickým podmínkám. Je velmi snadno vychovatelný a přizpůsobivý. Kromě údržby srsti nepotřebuje PON žádnou další výjimečnou péči (srst se musí několikrát do týdne pečlivě vykartáčovat).

Plemeno má velice dlouhou historii, zmínky v záznamech se pohybují až okolo roku 1500 našeho letopočtu. Jeho předkové pochází z Asie, Tibetu, stejně jako ostatní ovčáčtí psi s dlouhou srstí v obličeji. Mezi plemeny jsou jeho „příbuznými“ například Bobtail, Pumi, Puli, nebo Lhasa Apso. Do Evropy se dostal pravděpodobně spolu s obchodníky v období stěhování národů.

U našich sousedů, v Polsku, byl chován od nepaměti jako pomocník na pastvě. Nejpřednější byly tedy jeho pracovní kvality. S cíleným chovem tohoto plemene se začalo někdy po první světové válce. Šlechtily se především jeho přirozené vlastnosti, jako je věrnost, inteligence, odvaha, ostražitost a vynikající čich. Po druhé světové válce byl PON, stejně jako mnoho dalších plemen na pokraji vymření. Naštěstí byl jeho chov obnoven a 5. 10. 1963 mohl být Polský nížinný ovčák zapsán do F.C.I.

Z NAŠICH ZKUŠENOSTÍ:

Dnes je PON chován především jako velmi příjemný společník člověka a milující člen rodiny. Pro svou příjemnou milou povahu by se mohl využívat jako pomocník postižených i jako pes canisterapeut. Neztratí se ani v hospodářství. V zahraničí je velmi vyhledávaným pomocníkem na pastvinách (i když u nás by jste jej na těchto místech hledali jen těžko). Pozor, je velmi závislý na člověku a své rodině, proto nesmí být chován v kotci!

Velmi šťastný bude v rodině aktivních lidí a milovníků přírody. Měl by mít dostatek pohybu. Má rád procházky, běh, vodu, je to vynikající aportér. Jako správný ovčák udělá, co vám na očích uvidí, ještě než to řeknete:). Zazáří v klasické kynologii – v poslušnosti, stopách i rozlišovacích pracích. Mezi moderními psími sporty se pro něj hodí obedience, agility, fly-ball a dogdancing.

Standard plemene: zde